Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Schedule

for Thursday, November 14, 2019


CWOSSA Football Semifinal

St Mary's Mustangs vs St David Catholic School

1 pm at Cambridge



National Football League

Pittsburgh Steelers ( 5 & 4 ) at Cleveland Browns ( 3 & 6 )

8:20 pm

 

National Hockey League

Winnipeg Jets at Florida Panthers 7 p.m.
Colorado Avalanche at Edmonton Oilers 9 p.m.
Dallas Stars at Vancouver Canucks 10 p.m.
New York Rangers at Tampa Bay, 7 p.m.
Carolina at Buffalo, 7 p.m.
Arizona at Minnesota, 8 p.m.
San Jose at Anaheim, 10 p.m.
Detroit at Los Angeles, 10:30 p.m.


Ontario Hockey League

Owen Sound Attack at Barrie Colts

7 p.m. for Kia of Owen Sound-Terry's Trailer Service Bearadio on 560 CFOS

Bearadio is brought to you in part by Joe Tomato's

Friday, the Attack are at Guelph to face the Storm


Hamilton Bulldogs at North Bay Battalion 7 p.m.
Niagara IceDogs at Peterborough Petes  7:05 p.m.
Ottawa 67's at Saginaw Spirit  7:05 p.m.


 

CIBC Canada-Russia Series

at Prince Albert

Team Russia vs Western League All Stars

Final game of the 6 game Russian tour



Greater Metro Junior Hockey League

West Nipissing Lynx at New Tecumseth Civics   7:30 pm





Ontario Junior Hockey League

Buffalo Jr Sabres at Brantford 99'ers 7:30 PM
Mississauga Chargers at Stouffville Spirit  7:30 PM

Friday, the Collingwood Colts are at Milton to face the Menace



Greater Ontario Junior Hockey League

Elmira Sugar Kings at Cambridge Redhawks 7 p.m.



PJHL Carruthers Division

Schomberg Cougars at Stayner Siskins 8:00 PM



National Basketball Association

Miami at Cleveland, 6 p.m.
Chicago at Milwaukee, 8 p.m.
Dallas at New York, 8 p.m.
L.A. Clippers at New Orleans, 8 p.m.
Atlanta at Phoenix, 9 p.m.
Brooklyn at Denver, 10:30 p.m.



CWOSSA " AAA " Senior Boys Volleyball

at University of Waterloo

Pool A
Assumption
GRCI/WCI
JF Ross

Pool B
Owen Sound DSS
GRCI/WCI
RCSS/SBCSS


8:30am
GRCI/WCI vs Assumption
GRCI/WCI vs RCSS/SBCSS

9:45am
Assumption vs JF Ross
Owen Sound DSS vs RCSS/SBCSS

11:00pm
JF Ross vs GRCI/WCI
GRCI/WCI vs Owen Sound DSS
 

Semi Finals ( 2 out of 3)

at University of Waterloo

1:00pm
B2nd vs A1st
A2nd vs B1st
 

Championship ( 3 out of 5)

at Forest Heights CI

7:30pm




CWOSSA " AAA " Junior Boys Volleyball

at University of Waterloo / Forest Heights CI

Pool A
St Johns
WCI/WO
JF Ross

Pool B
Owen Sound DSS
WCI/WO
Resurrection CSS
 

8:30am
St Johns vs WCI/WO  ( @ Forest Heights CI )
WCI/WO vs Resurrection CSS  ( at University of Waterloo )

9:45am
St Johns vs JF Ross  ( @ Forest Heights CI )
Owen Sound DSS vs Resurrection CSS    ( at University of Waterloo )

11:00pm
WCI/WO vs JF Ross  ( @ Forest Heights CI )
Owen Sound DSS vs WCI/WO   ( at University of Waterloo )


Semi Finals ( 2 out of 3)

1:00pm
B2nd vs A1st ( @ Forest Heights )
A2nd vs B1st (   ( at University of Waterloo ) )
 

Championship ( 3 out of 5)

at Forest Heights CI

5:30pm




CWOSSA " AA " Junior Boys Volleyball

at Sacred Heart High School

Pool A
Simcoe
Bishop Macdonell
Glenview Park
St.Mary’s (Owen Sound)

Pool B
Westside
St. David
Paris
Sacred Heart
 

9:30am
Simcoe vs St.Mary’s (Owen Sound)
Westside vs Sacred Heart

10:45am
Bishop Macdonell vs Glenview Park
St. David vs Paris

12:00pm
Simcoe vs Glenview Park
Westside vs Paris

1:15pm
Bishop Macdonell vs St.Mary’s (Owen Sound)
St. David vs Sacred Heart

2:30pm
Simcoe vs Bishop Macdonell
Westside vs St. David

3:45pm
Glenview Park vs St.Mary’s (Owen Sound)
Paris vs Sacred Heart

The Semifinals & Championship Final are Friday 



CWOSSA " A " Senior Boys Volleyball

at Walkerton District Community School

10:15 am
Delhi vs Walkerton
Wellington Heights vs Woodland

12:45 pm
Woodland vs Delhi
Walkerton vs Wellington Heights

3:15 pm
Woodland vs Walkerton
Delhi vs Wellington Heights

Championship (3 out of 5) Centre Court
5:45 pm 1st  vs  2nd



CWOSSA " A Junior Boys Volleyball 

at Walkerton District Community School

9:00 am 
Valley Heights vs Walkerton
Wellington Heights vs Rockway

11:30 am
Rockway vs Valley Heights
Walkerton vs Wellington Heights

2:00 pm
Rockway vs Walkerton
Valley Heights vs Wellington Heights

Championship (2 out of 3) Centre Court
4:40 pm
1st   vs  2nd


 

PGA Mayakoba Golf Classic

at El Camaleon GC,  Playa del Carmen, Mexico
 


LPGA Blue Bay Classic

on Hainan Island, China


Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc